Biznes po polsku

Biznes po polsku

wtorek, 20 listopada 2012

Trendy w e-biznesie – czyli na czym się zarabia i na czym będzie się zarabiać w Internecie?


Od chwili, gdy Internet rozpowszechnił się w społeczeństwie, nastąpiła prawdziwa rewolucja. Wiele dziedzin uległo modyfikacji. Jedną z większych zmian poczynił biznes. Teraz niemal w każdej działalności mamy element e-biznesu.



Kilka rad nt. tworzenia e-biznesu (ang.)




Większość z nas codziennie chociaż na moment korzysta z Internetu. A gdzie ludzie, tam biznes. Na świecie od kilkunastu lat następuje rozwój działalności w sieci. Konkurencja się powiększa, więc trzeba zacząć się wyróżniać. W efekcie, firmy zaczynają się chętniej reklamować online, co jest wyraźnym trendem. Ostatnio nawet na Facebooku nastąpił znaczny przyrost ilości reklam. Tym sposobem firmy próbują dotrzeć do konsumentów. Im lepsza reklama, tym większa szansa na sukces, a co za tym idzie, na zarobek.



Dzisiaj telefon jest nieodłącznym akcesorium człowieka. Na świecie jest więcej użytkowników komórek niż rocznie sprzedaje się szczoteczek do zębów (patrz wykres poniżej). Nic więc dziwnego, że firmy obierają kurs na świat mobilny. Tworzenie aplikacji na telefony komórkowe staje się coraz popularniejsze. Właściciele szanujących się stron WWW tworzą ich wersje mobilne. Dzięki temu łatwiej zdobywają zaufanie klienta.




Jeśli chodzi o przedsięwzięcia, które mają szansę w przyszłości odnieść sukces w Internecie, najprościej jest znaleźć takie wśród start-upów. Szczególnie tych, które starają się wprowadzić coś innowacyjnego. Żyjemy w czasach, kiedy młode i kreatywne głowy aż dymią od pomysłów. Części z tych idei udaje się zaistnieć. Jako przykład podam square - projekt nowatorskiego system płatności. Co ciekawe, w USA zaakceptowała go już m. in. sieć kawiarni Starbucks. Film promocyjny poniżej (ang.).




Świat idzie z duchem czasu. Coraz więcej tradycyjnych biznesów zaczyna istnieć także w Internecie. Parę lat temu nikt by nie pomyślał o zakupach przez komórkę, dzisiaj staje się to już realne, a sklepy zaczynają prowadzić swoje kampanie, takie jak ta:
            



Obecnie zarabianie w Internecie sprowadza się głównie do e-commerce i pieniędzy z reklam. Popularne są także zakupy grupowe (Groupon) oraz gry, w których używa się wirtualnych pieniędzy. Jak to będzie w przyszłości? Możemy tylko przewidywać, ale jak sprawy potoczą się naprawdę, pokaże czas. A co wy o tym sądzicie? Chciałbym poznać też Wasz punkt widzenia.





9 komentarzy:

  1. Zdecydowanie ciekawe informacje. Na pewno odwiedzę Twojego bloga jeszcze niejednokrotnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo, już jutro powinien się ukazać kolejny wpis :)

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Napisałeś o przenoszeniu tradycyjnych biznesów do internetu. Według mnie, proces ten, zwłaszcza w Polsce, dopiero się zaczyna. Internetowy nakład gazet wydawanych w naszym kraju wynosi zaledwie kilka procent (reszta sprzedawana jest na papierze). W jakim kierunku się to rozwinie? Jak bardzo tradycyjne źródła informacji muszą się zmienić, aby na dobre zakorzenić się i umocnić w internecie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, w Polsce, w porównaniu do zachodnich państw gazety i czasopisma online nie są aż tak popularne. Jako przykład podam newsweeka, który w USA zamierza skończyć z wydaniami papierowymi: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/koniec-drukowanego-newsweeka-w-usa,1,5281165,wiadomosc.html. Mimo wszystko, u nas pisma online się również rozwijają, coraz częściej opublikowywane są wydania online, więcej osób używa tabletów czy e-czytników. Myślę, że dalej będzie się to w ten sposób rozwijać, ludzie zaczną zauważać nowe możliwości. Prawdą jest jednak, że w kraju mamy sporo ludzi, dla których bardzo ważna jest tradycja, co pokazują chociażby wyniki wyborów i parlamentarnych i sondaży. Wiele z nich niechętnie będzie się "przesiadać" na nowe sprzęty, ale następuje zmiana pokoleniowa, po której możemy się znacznie zmienić technologicznie i światopoglądowo.

      Usuń
    2. To prawda. Zwłaszcza że wielu odbiorców tradycyjnych mediów to ludzie starsi, którzy często nie są obyci z nowoczesnymi technologiami.

      Usuń
    3. O to też mi chodziło, ludzi powyżej 60. roku życia mamy w Polsce ponad 6 mln. To fakt - im starszy człowiek, tym mniejsze zainteresowanie nowinkami.

      Usuń
  4. Drogi Michale, jesteś bardzo przystojny (co widać po zdjeciu profilowym) i bardzo inteligentny (co wywnioskowałam czytając posty). Czy mogli byśmy się jakoś spotkać, pozdrawiam <3333
    PS mój numer 983 219 129- tajemnicza wielbicielka z twojej klasy :))

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow, jak na swój wiek, masz naprawdę sporą wiedzę - gratuluję pomysłu prowadzenia takiego bloga :) A czy wiesz coś na temat systemów erp? Jest ich mnóstwo, ale na tej stronie znalazłam chyba najciekawszą propozycję.

    OdpowiedzUsuń